Podczas prac konserwatorskich przy dzwonnicy Kościoła Rektoralnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej na ulicy Narutowicza w Lublinie, natrafiono na niewielki skarb z przeszłości. Przy kopule dzwonu, dokładnie ukryty pod krzyżem, znaleziono miedzianą kulę, która jak się okazało, była kapsułą czasu. Te nieoczekiwane odkrycie stanowiło ciekawe połączenie monet i pergaminowego dokumentu.

Ten niecodzienny znalezisk zawierał szczegółowy opis wydarzeń związanych z historią i renowacją świątyni. Ciekawostką było to, że pergamin był dziełem Hieronima Łopacińskiego – nauczyciela w jednym z lubelskich gimnazjów oraz członka Akademii Umiejętności w Krakowie. W tekście autor poinformował, że umieszczenie tego dokumentu oraz monet miało miejsce 7 października 1903 roku podczas pontyfikatu Piusa X i biskupstwa Franciszka Jaczewskiego, Biskupa Diecezji Lubelskiej i Podlaskiej. Wówczas dziekanem kościoła był ksiądz Aleksander Bohdanowicz a wikarjuszem Jan Władziński.

Znalezisko ma duże znaczenie historyczne, dlatego zostanie poddane renowacji przez specjalistów z Muzeum Narodowego w Lublinie. Istnieje możliwość, że po przeprowadzeniu prac konserwatorskich, trafi ono do Muzeum Historii Miasta. W toku prowadzonych prac remontowych kościoła, mogą zostać odkryte kolejne kapsuły czasu, które zostaną umieszczone w dzwonnicy świątyni.