Detektywi z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Zarządzie Katowicach przerwali działania zorganizowanej grupy cyberprzestępczej. Ta czteroosobowa grupa była podejrzewana o zamieszczanie nieautentycznych ogłoszeń sprzedaży pojazdów na platformach online. Oferowane auta miały pochodzić z krajów Unii Europejskiej. Przy podejrzanych straty, wynikłe z ich oszustw, sięgnęły niemalże 1,6 miliona złotych.

Oszuści korzystali z tzw. „słupów” do tworzenia jednoosobowych przedsiębiorstw, jak również do zakupu legalnie funkcjonujących firm. Dzięki temu mogli publikować fałszywe oferty sprzedaży samochodów z Unii Europejskiej. Zawierały one zdjęcia pojazdów, które złodzieje zdobywali z obcych stron sprzedających samochody. Kiedy naiwni nabywcy wpłacali zaliczkę za auto, przestępcy obiecywali dostarczyć pojazd pod podany adres w ciągu 30 dni roboczych. Niestety, po upływie tego okresu, wszelki kontakt z oszustami urwał się – nie odbierali telefonów ani nie odpowiadali na wiadomości e-mail.

Dzięki intensywnym staraniom śledczym, funkcjonariusze katowickiego Zarządu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości byli w stanie zgromadzić wystarczające dowody na rozpoczęcie postępowania przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach. Śledztwo dotyczyło grupy przestępczej podejrzewanej o szeroko zakrojone oszustwa, które kosztowały ofiary około 1,6 mln złotych, oraz o „pranie brudnych pieniędzy”.

Na podstawie decyzji wydanych przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach, przeprowadzono dziewięć przeszukań na terenie czterech województw i zatrzymano cztery osoby. Wszystkim razem postawiono 14 zarzutów i trzy z nich zostały tymczasowo aresztowane jako środek zapobiegawczy.

Za popełnione przestępstwa oskarżonym grozi kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności.