Zaplanowane na 15 i 16 marca wydarzenie Dronowa Dolina, które odbędzie się w Lubinie na Dolnym Śląsku, przyciągnie miłośników dronów z całej Polski. W ramach imprezy, uczestnicy będą mogli wziąć udział w konferencji branżowej, hackathonie opartym na technologii dronów oraz emocjonujących wyścigach dla pilotów dronów – zarówno profesjonalistów, jak i juniorów.

Konferencja organizowana podczas Dronowej Doliny oferuje możliwość uczestnictwa w panelach dyskusyjnych i sesjach networkingowych, co stanowi doskonałą okazję do zdobycia nowych kompetencji i nawiązania wartościowych kontaktów w środowisku miłośników dronów. Podczas spotkania będą omawiane kwestie praktycznego zastosowania dronów w różnorodnych branżach, takich jak przemysł, służby mundurowe czy edukacja. Będzie także miejsce na dyskusje dotyczące obecnych i przyszłych wyzwań oraz regulacji prawnych, które są nieodzowną częścią dynamicznego rozwoju tej branży.

Wydarzenie przyciągnie uczestników i panelistów reprezentujących świat biznesu, nauki i edukacji związanych z nowymi technologiami, w szczególności technologią dronów. Wśród gości znajdą się przedstawiciele różnych służb mundurowych, takich jak Policja, Straż Pożarna, Straż Miejska czy Lasy Państwowe, którzy na co dzień korzystają z dronów w swojej pracy. Na liście gości znajdują się także przedstawiciele takich firm jak Orange, Enea, Orlen, członkowie Polskiej Izby Systemów Bezzałogowych, a także wykładowcy z takich uczelni jak Politechnika Wrocławska, Akademia Wojsk Lądowych czy Akademia Marynarki Wojennej. Podczas konferencji zostanie również przedstawiona koncepcja oraz stan prac nad projektem „Dronowa Dolina” – centrum technologii dronowych w Lubinie.

Elementem wydarzenia będą także wyścigi dronów FPV (First Person View), które odbędą się na terenie nowego Inkubatora Przedsiębiorczości w Lubinie. Pierwszego dnia imprezy odbędą się zawody amatorskie, w których udział wezmą uczniowie z kilku dolnośląskich szkół technicznych posiadających klasy robotyczne i dronowe. Drugiego dnia natomiast przewidziano zawody profesjonalne skierowane do doświadczonych pilotów z całego kraju – spodziewanych jest około 50 zawodników. Drony uczestników będą wyposażone w kamery, które na bieżąco transmitują obraz do gogli pilotów, zapewniając im i obserwatorom zawodów wrażenie bycia na pokładzie drona.

W ramach Dronowej Doliny odbędzie się również hackathon, podczas którego 5 drużyn wyłonionych we wcześniejszych kwalifikacjach będzie rywalizować w dziedzinie konstruowania, programowania i hackowania dronów. Zadaniem uczestników hackathonu będzie opracowanie technologicznych rozwiązań dla bezzałogowych systemów latających, które mają na celu usprawnienie branży dronowej. Każda drużyna otrzyma 3 identyczne zadania w kategoriach: Konstrukcja i eksploatacja; Bezpieczeństwo; Optical Flow. Hackathon odbywa się pod patronatem ARDUPILOT.