Nowe przepisy polskiego systemu edukacji, które wejdą w życie od kwietnia, wprowadzają istotne zmiany dotyczące zadań domowych. Od środy 3 kwietnia, po powrocie uczniów do szkół po przerwie świątecznej, zadania domowe przestaną być obowiązkowe. Co więcej, dla uczniów klas I-III zadania domowe są całkowicie zabronione. Ale jak to działanie ma się przełożyć na praktykę? Jakie czynności są dozwolone, a jakie zakazywane? Oto konkrety!

Od początku kwietnia w szkołach podstawowych nie będzie zadań domowych dla uczniów klas I-III, z wyjątkiem ćwiczeń mających na celu usprawnienie motoryki małej. Natomiast dla uczniów klas IV-VIII zadania domowe stają się fakultatywne i niepodlegają ocenie. Barbara Nowacka, minister edukacji, tłumaczyła, że dzięki temu rozwiązaniu uczeń będzie miał więcej czasu na utrwalenie wiedzy, przygotowanie się do testów, czytanie książek oraz realizowanie swoich pasji i odpoczynek. Rozporządzenie w tej sprawie zostało przez nią podpisane. Jakie zasady wprowadza to regulamin?

Dla uczniów klas I-III nauczyciel nie ma prawa zadawać zadań domowych w formie pisemnej, z wyjątkiem ćwiczeń mających na celu rozwijanie motoryki małej. Ponadto, uczniowie nie wykonują praktyczno-technicznych prac domowych w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Obowiązkowe są jedynie ćwiczenia usprawniające motorykę małą, które mogą podlegać ocenie nauczyciela. Ćwiczenia te polegają na rozwijaniu umiejętności ruchowych dłoni – takich jak kolorowanie, modelowanie z plasteliny, wycinanie kolorowego papieru itp.

Z kolei dla uczniów klas IV-VIII, nauczyciel ma prawo zadania zadania domowe w formie pisemnej lub praktyczno-technicznej do wykonania w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych. Jednakże takie zadania nie są obowiązkowe dla ucznia i nie są oceniane. W tej sytuacji nauczyciel ma obowiązek sprawdzić wykonane przez ucznia zadanie i dostarczyć mu informacje o tym, co uczeń robi dobrze, co wymaga poprawy i jak powinien kontynuować naukę.