W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach, w zabytkowym budynku Rotundy, miało miejsce zawodowe doskonalenie na temat „Przeciwdziałania zagrożeniom CBRNE” (chemicznym, biologicznym, radiologicznym, nuklearnym i wybuchowym). Seminarium zostało zorganizowane przez zespół Sztabu Policji, Wydział ds. Zwalczania Przestępczości Pseudokibiców oraz Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach. Zarówno policjanci, jak i strażacy korzystali z szansy na podniesienie swoich kompetencji w tym obszarze.
Ta inicjatywa stanowi początek serii szkoleń, w których uczestniczą funkcjonariusze NGRMP z różnych regionów Polski, strażacy specjalizujący się w ratownictwie chemiczno-ekologicznym, służby antyterrorystyczne Policji oraz policjanci zajmujący się działaniami minersko-pirotechnicznymi i CBRNE. Swoją obecność zaznaczyli także żołnierze Jednostki Wojskowej AGAT z Gliwic i Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
Głównym celem szkolenia było wprowadzenie rozwiązań, które podniosą kwalifikacje i świadomość policjantów oraz strażaków w kontekście zagrożeń CBRNE. Seminarium miało na celu również umocnienie współpracy między służbami, które muszą współdziałać w sytuacjach tego typu. Z uwagi na specyfikę zagrożeń, wymaga się od nich specjalistycznej wiedzy i wysokich kwalifikacji, które powinny być regularnie doskonalone, nie tylko poprzez uczestnictwo w profesjonalnych szkoleniach, ale także dzięki wzajemnej współpracy i dobrej praktyce.
Szkolenie przeprowadzili wykwalifikowani specjaliści z Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji oraz instruktorzy SPKP z Katowic. Omówiono pełną gamę tematów, od charakterystyki zagrożeń występujących na terenie Polski i Europy, przez kwestie związane z przestępstwami i zjawiskami kryminogennymi do kwestii związanych z ochroną indywidualną oraz ochroną ludności, środowiska i infrastruktury. Ponadto omówiono procedury i kompetencje służb biorących udział w interwencjach, metody poszukiwania substancji, czynników czy urządzeń, sposoby detekcji i identyfikacji zagrożeń oraz udzielania pomocy przedmedycznej w zależności od zagrożenia. Szkolenie miało na celu przekazanie w przystępny sposób wiedzy na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i wybuchowych.
Profesjonalne doskonalenie na temat „Przeciwdziałania zagrożeniom CBRNE” jest pierwszym etapem szeregów szkoleń dla służb zaangażowanych w zwalczanie i neutralizację tych zagrożeń. W planach są szczegółowe zajęcia praktyczne, które zapewnią uczestnikom niezbędną wiedzę potrzebną do ujednolicenia procedur i skutecznego wykorzystania odpowiedniego sprzętu do przeciwdziałania zagrożeniom CBRNE.