Jest to ciągły proces, ale miasto Kraków jest zdeterminowane, aby zapewnić swoim mieszkańcom najwyższy poziom bezpieczeństwa na wypadek powodzi. W różnych częściach miasta trwają prace mające na celu zabezpieczenie obszarów podatnych na podtopienia spowodowane ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Są to prace obejmujące nie tylko instalowanie grodzic do ochrony wałów przeciwpowodziowych, ale także tworzenie zbiorników retencyjnych i stacji pomp.

Aktualnie trwają prace projektowe nad budową zbiornika retencyjnego przy ulicy Udzieli, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa powodziowego dla mieszkańców Bieżanowa. Zbiornik będzie zajmować powierzchnię około 60 arów na czterech działkach gminnych i będzie mógł pomieścić do 4,3 tysiąca metrów sześciennych wody. Kiedy zostanie ukończony, umożliwi on gromadzenie nadmiaru wody podczas intensywnych opadów deszczu i jej magazynowanie na potrzeby okresów suszy. Jest to projekt o wartości 312 tysięcy złotych, a jego realizacja jest w toku.

W 2023 roku na odcinku 2 km wzdłuż rzeki Serafy, na terenie Bieżanowa i Złocienia, zostaną zainstalowane grodzice powodziowe. Dzięki przekazaniu przez miasto 10 milionów złotych na ten cel, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie będzie mogło podwyższyć wały rzeki przy pomocy tych struktur. Dodatkowo cztery suche zbiorniki retencyjne na Malinówce i Serafie, których budowę również prowadzą Wody Polskie, pozwolą na efektywne zabezpieczenie mieszkańców przed powodziami.

Jednym z większych projektów jest tworzenie zbiornika retencyjnego na osiedlu Kabel. Planuje się, że zbiornik ten będzie miał objętość około 4,5 tysiąca metrów sześciennych i będzie wyposażony w przepompownię przy ulicy Prokocimskiej. Inwestycja ta ma na celu zapewnienie skutecznego odprowadzania i gromadzenia wód deszczowych z sąsiednich osiedli.

W Bodzowie planowane jest utworzenie nowej przepompowni dla obszarów podatnych na zalanie przy wysokim poziomie Wisły. W pobliżu tego miejsca mieszka kilka tysięcy osób, które są narażone na podtopienia, kiedy śluzy wałowe zamykają się automatycznie w wyniku powodzi. Ta przepompownia będzie kluczowa dla bezpiecznego i stabilnego zarządzania przepływem wód deszczowych z terenu zalania do głównego koryta rzeki.

Na koniec, trwają prace nad stworzeniem zbiorników retencyjnych przy ulicach Burzowej i Folwarcznej. Inwestycja ta polega na utworzeniu systemu, który pozwala na magazynowanie określonej ilości wody i odciążenie miejskiej kanalizacji deszczowej poprzez jak najdłuższe zatrzymanie wód opadowych.