Niebawem, dokładnie 20 czerwca, przypada coroczne święto poświęcone krakowskiemu wypiekowi – obwarzankowi. Z okazji Dnia Obwarzanka, Żywe Muzeum Obwarzanka przygotowuje wyjątkowe atrakcje dla turystów oraz mieszkańców miasta. Głównym celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na głęboki związek, jaki obwarzanek ma z Krakowem, a także uświadomienie, że ten smakowity wypiek to coś więcej niż jedynie popularna uliczna przekąska. „Obwarzanek Day” to lokalny odpowiednik Tłustego Czwartku czy amerykańskiego Dnia Pretzla, który jest uznawany za święto narodowe i obchodzony jest 26 kwietnia każdego roku.
Podczas Dnia Obwarzanka, organizatorzy planują rozdawać obwarzanki dla wszystkich zainteresowanych osób. Zachęcają również do publikacji zdjęć z tym kultowym krakowskim pieczywem pod hasztagiem #ObwarzanekDay. Tegoroczne święto skupi się w okolicach Barbakanu i Bramy Floriańskiej. Dodatkowo, po Plantach będzie jeździł rower cargo pełen obwarzanków. Przedstawiciele Żywego Muzeum Obwarzanka odwiedzą również Nową Hutę oraz kampus Uniwersytetu Ekonomicznego.
Warto również wspomnieć, że zakup obwarzanków w Żywym Muzeum Obwarzanka oraz wybranych punktach na terenie miasta wiąże się z możliwością otrzymania specjalnej przypinki, zaprojektowanej przez artystkę Sylwię Szyrszeń. Święto Obwarzanka jest już stałym elementem czerwcowych uroczystości związanych z Dniami Krakowa. Partnerami wydarzenia są m.in. Miasto Kraków, Muzeum Krakowa, Parlament Studencki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz przedsiębiorstwo społeczne Społeczna 21.
Krakowski obwarzanek to charakterystyczny wypiek w kształcie pierścienia, wykonany ze spiralnie zwiniętych wałeczków ciasta (sulek), posypany różnymi dodatkami jak sól, mak, sezam, ser czy przyprawy. Jego historia sięga średniowiecza, a pierwsza konkretna wzmianka o nim pochodzi z roku 1394 z rachunków dworskich królowej Jadwigi. Nazwa obwarzanek wynika z procesu produkcji – zanurzania pieczywa we wrzącej wodzie przed umieszczeniem go w piecu.
W roku 2010 obwarzanek krakowski został uznany przez Komisję Europejską i wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych. Regulacje określają m.in. kształt, wagę oraz proces produkcji obwarzanka. Certyfikat można otrzymać jedynie przez piekarzy z Krakowa oraz powiatów krakowskiego i wielickiego. Tradycyjny obwarzanek jest wyrabiany ręcznie i sprzedawany z charakterystycznych wózków, najlepiej smakuje tuż po upieczeniu.