Chociaż Wrocław nie ma bezpośredniego wpływu na jakosć wody płynącej Odrą, zdecydował się podjąć inicjatywę do ścisłej oceny jej stanu. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich obywateli, miasto implementuje system zdalnego monitoringu parametrów czystości wody. Ale jak to właściwie działa?
Rośnie społeczna świadomość dotycząca wpływu jakości środowiska na standard naszego życia codziennego. Kwestie takie jak zanieczyszczenie wody stają się coraz bardziej istotne dla wielu ludzi. Przykładem może być ekologiczna katastrofa, która miała miejsce na Odrze w 2022 roku, kiedy to opóźnione działania prewencyjne doprowadziły do dużych strat nie tylko dla samej rzeki i jej ekosystemu, ale również dla zbiorników wodnych powiązanych z nią.
Stąd decyzja o wprowadzeniu zdalnego monitoringu parametrów czystości wody w Odrze – innowacyjnego rozwiązania realizowanego przez dział SmartCity UMW. Stałe kontrolowanie wskaźników takich jak zawiesina, tlen rozpuszczony, przewodność, pH, temperatura, azotany i chlorki, pozwoli na wczesne wykrycie jakichkolwiek niepokojących zmian w jakości wody. Dzięki temu możliwe będzie podjęcie szybkich działań prewencyjnych, zanim nastąpi pogorszenie stanu środowiska wodnego.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia zauważa: „Wrocław to nie tylko miasto spotkań, lecz również miasto stu mostów. Woda zawsze była ważnym elementem życia dla jego mieszkańców. Dzisiaj jej jakość jest jeszcze bardziej istotna, dlatego rozwijając się w duchu idei Smart City, postanowiliśmy wprowadzić innowacyjny system monitorowania parametrów czystości wody w Odrze”.