Wrocław, miasto położone na Dolnym Śląsku, skrywa w sobie wiele historii. Most Saperski jest jednym z tych miejsc, które nosi ślady zmieniających się epok. Zlokalizowany jest nad jednym ze ślepych kanałów rzeki Odry, na terenie dzielnicy Kozanowo. Obecnie jest zamknięty dla ruchu – nie można nim przechodzić ani przejechać, ponieważ jego stan techniczny jest fatalny.

Historia Mostu Saperskiego sięga lat 30. XX wieku. To właśnie wówczas naziemne obszary wzdłuż rzeki w okolicy Kozanowa zostały przejęte przez Wehrmacht. W latach 1935–1936 na tych terenach szybko powstały koszary przeznaczone dla jednostki saperskiej. W 1938 roku zbudowano most, obecnie znany jako Most Saperski. Służył on jako droga dojazdowa do koszar od strony Lasu Pilczyckiego.

Unikalność mostu polegała na tym, że każde z jego przęseł wybudowano w inny sposób. W konstrukcji uwzględniono otwory pod ładunki wybuchowe (od strony ulicy i filarów oraz nasypu), komory i włazy. Ta różnorodność sprawiała, że obiekt ten mógł służyć nie tylko jako most, ale też jako miejsce praktyki wojskowej. To tam żołnierze uczono jak zakładać ładunki wybuchowe na różnego rodzaju mostach.

W 1993 roku teren, który opuściły radzieckie wojska, przejęła wrocławska Komenda Wojewódzka Policji. Most Saperski został zamknięty dla ruchu i zagrodzony. Od tamtego czasu pozostaje nieczynny, a jego stan techniczny stopniowo się pogarsza.