Od 1 lipca mieszkańcy Wrocławia mają możliwość zgłoszenia swoich propozycji do Ogólnego Planu Wrocławia. Ten strategiczny dokument planistyczny jest efektem nowej ustawy, która nakazuje wszystkim polskim samorządom stworzenie podobnych planów na swoich terenach do końca 2025 roku. Jak informuje Michał Guz z biura prasowego Urzędu Miasta we Wrocławiu, zgłaszanie wniosków jest możliwe do 2 sierpnia.

Ogólny Plan Wrocławia to dokument, który ma za zadanie określić przyszłe lokalizacje zabudowy, a także te miejsca, gdzie będzie ona niedozwolona. Dokument ten będzie regulował graniczne parametry każdej inwestycji, wpływając na warunki realizacji przyszłych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, jak również decyzje o warunkach zabudowy dla obszarów nieposiadających planu miejscowego.

Plan ogólny ma zacząć obowiązywać od końca 2025 roku i zastąpi dotychczasowy dokument – Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Wrocławia. Chociaż studium i plan ogólny mają pewne punkty wspólne, różnią się charakterem. Studium ma formułę szerszą i wielotematyczną, natomiast plan ogólny jest bardziej zwięzły i techniczny, skupiający się na określeniu dopuszczalnych funkcji i warunków zabudowy dla poszczególnych obszarów miasta.

Jak dodaje Guz, plan ogólny nie zawiera tak szczegółowych informacji jak plany miejscowe, ale wiążąco reguluje funkcje terenów i maksymalne parametry zabudowy jako akt prawny. Każdy przyszły MPZP będzie musiał być z nim zgodny. Plan ogólny obejmuje swoim zasięgiem całe miasto Wrocław.

Urzędnicy będą analizować zgłoszone wnioski, a ich uwzględnienie nie jest gwarantowane tylko przez samo ich złożenie. Niemniej jednak, jak podkreślają urzędnicy, jest to ważna forma wyrażania opinii przez mieszkańców. Wśród zgłaszanych propozycji dominują takie obiekty jak tężnia, aquapark czy wybiegi dla psów – to właśnie ich najbardziej brakuje wrocławianom.