Na Ryneczku Jemiołowa przy ulicy Jemiołowej we Wrocławiu pojawił się nowy punkt, z którego mieszkańcy mogą korzystać bez jakichkolwiek opłat. Jest to Glebak, dystrybutor gleby, założony niedawno w ramach współpracy Galerii Sztuki Współczesnej BWA Wrocław i kolektywu Centrala. Dzięki niemu każdy może zaopatrzyć się w glebę do swojego domowego ogrodu czy działki. Dostęp do tej usługi przewidziany jest do końca września lub do momentu, kiedy zapasy ziemi się wyczerpią.
Glebak nie jest zwykłym 'pojemnikiem’ – jest wypełniony specjalistyczną mieszanką kompostu z Miejskiej Kompostowni, żyznej czarnej ziemi pochodzącej z Jagodna oraz gleby z terenów wokół ryneczku. Każdy, kto tego potrzebuje, ma możliwość zabrania sobie tej mieszanki do swojego domu całkowicie za darmo.
Twórcy projektu Glebak podkreślają, że ich praca nad nim była skupiona na poszukiwaniu odpowiedzi na wiele pytań dotyczących gleby. Jak pachnie próchno i czarnoziem? Jakie jest znaczenie zdrowej gleby dla funkcjonowania ekosystemów? Czy produkcja gleby musi wiązać się z niszczeniem cennych torfowisk? Sugerują, że Glebak to początek dyskusji na temat potrzeby stworzenia polityki glebowej w polskich miastach.
Projekt „Odrodzenie Gleby: Wydepty” realizowany jest dzięki wsparciu licznych instytucji, w tym Goethe-Institut Warschau, Fundacji Bęc Zmiana, ZK/U – Zentrum für Kunst und Urbanistik oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Autorkami projektu są Małgorzata Kuciewicz i Simone De Iacobis z kolektywu Centrala oraz Katarzyna Roj i Joanna Sokalska z BWA Wrocław.
Ryneczek Jemiołowa jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 08:00-16:00, natomiast w soboty działa w godzinach 08:00-14:00. Ziemię z Glebaka może zabrać ze sobą każdy, kto tej ziemi potrzebuje.