Politechnika Wrocławska, która została uznana za najlepszą uczelnię we Wrocławiu według rankingu Perspektyw, otrzymała zaszczytne uznanie od Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). Dzięki temu, cały czas ma możliwość prowadzenia kształcenia przyszłych lekarzy na swym wydziale medycznym w latach 2024-2026. W ostatnim roku akademickim, kurs rozpoczęło 60 osobników spośród 1600 aspirantów, którzy wybrali nowo utworzony Wydział Medyczny Politechniki Wrocławskiej. Kierunek lekarski cieszył się największą popularnością podczas rekrutacji w 2020 roku, biorąc pod uwagę liczbę kandydatów do jednego miejsca.
Jednak, w światku akademickim i medycznym pojawiły się wątpliwości czy techniczna uczelnia jest odpowiednim miejscem do edukacji przyszłych medyków. Na to pytanie jednak odpowiada prof. Arkadiusz Wójs – rektor politechniki – który w czerwcu stwierdził, że uczelnia posiada niezbędne kompetencje i zasoby do prowadzenia takiego kształcenia.
Na uczelnię przybył zespół PKA rok po tych słowach, aby monitorować bazę dydaktyczną, spotkać się z zarządem uczelni, dyrektorami szpitali współpracujących z Politechniką Wrocławską (w tym siedem wrocławskich i Dolnośląskie Centrum Medyczne Dolmed), pracownikami wydziału oraz studentami. Pozytywna opinia od PKA na temat kierunku lekarskiego przysporzyła politechnice akredytację na kolejne dwa lata – do 2026 roku. To pozwoliło na otwarcie rekrutacji na kolejny rok akademicki we wrześniu.
Uczelnia podkreśla, że jest to efekt realizacji wszystkich wcześniejszych rekomendacji związanych z funkcjonowaniem kierunku lekarskiego. Prof. Arkadiusz Wójs nie ukrywa radości i jest przekonany, że decyzja o otworzeniu medycyny na politechnice była dobrze przemyślanym krokiem. Współpraca z placówkami medycznymi umożliwia studentom kontakt z pacjentami i lekarzami różnych specjalności podczas zajęć praktycznych, a także dostęp do prosektoriów.
Wyróżniającą cechą Politechniki Wrocławskiej jest tutoring, czyli opieka bardziej doświadczonego lekarza nad studentem, która zaczyna się już na pierwszym semestrze nauki. To umożliwia nawiązanie relacji i łatwiejsze zdobycie praktycznej wiedzy.
Planowane są także inwestycje, które mają wpłynąć na rozwój medycyny na uczelni. Największą z nich jest centrum Health Tech Synergy Hub – ośmiopiętrowy budynek, który będzie zawierał nowoczesne laboratoria i pracownie dydaktyczne, laboratoria i centra naukowe, prowadzące badania stricte medyczne oraz w interdyscyplinarnym obszarze med-tech. Będzie to największa inwestycja w historii PWr. Na ten cel uczelnia przeznaczyła już 400 milionów złotych i planuje ogłosić konkurs na projekt budynku do końca obecnego roku.