W naszej lokalnej społeczności aż 4223 osoby, w tym 1700 dzieci, cierpi na skutek przemocy domowej. To liczba dotycząca blisko 2500 rodzin mieszkających w naszym mieście. Dziś, z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, rozpoczynamy tegoroczną odsłonę inicjatywy pod nazwą „Wrocław BEZ Przemocy”. Pragniemy przez to zwrócić uwagę na ten kluczowy problem i zachęcić do działania.

Każdego roku, kiedy nadejdzie koniec listopada i początek grudnia, w naszym mieście realizowane są rozmaite kampanie oraz różnego typu wydarzenia. Mają one na celu uświadomienie społeczeństwu skali przemocy domowej, zwłaszcza tej stosowanej wobec najbardziej narażonych na nią grup – kobiet i dzieci. Właśnie dzisiaj rusza edycja tego roku programu „Wrocław Bez Przemocy”.

Magdalena Wdowiak Urbańczyk, dyrektorka Departamentu Spraw Społecznych UM, podkreśla jak ważne jest, aby ofiary wszelkich form przemocy zdawały sobie sprawę, że zawsze mogą szukać i otrzymać pomoc. Wstyd powinny odczuwać osoby, które stosują przemoc, a nie ich ofiary. Dlatego też działania kampanii są skierowane właśnie do tych osób. Kampania ta nie jest jedynie przywilejem, ale fundamentalnym prawem każdego człowieka do życia wolnego od przemocy.

Zgodnie ze statystykami, najczęściej występującymi formami przemocy są przemoc psychiczna oraz fizyczna. W przypadku dzieci i innych osób zależnych poza przemocą psychiczną występuje także problem zaniedbań.

Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, mówiła o planach na otworzenie wystawy oraz o przewidzianych działaniach w mediach społecznościowych, pojazdach MPK, a także o organizowanych warsztatach i spotkaniach w szkołach. Zapowiedziała również konferencję pod nazwą „Więzi, które chronią”.