Mickiewicz jest jednym z najważniejszych symboli narodowych Polski, co potwierdza jego pomnik na Rynku Głównym w Krakowie. Pragnąc upodobnić się do tego miasta, od kilku lat zarówno Towarzystwo Miłośników Wrocławia, jak i Muzeum Pana Tadeusza dążą do stworzenia własnego, dedykowanego wieszcza pomnika we Wrocławiu. Oczekiwane miejsce lokalizacji to skrzyżowanie ulic Mickiewicza i Kopernika, w pobliżu Parku Szczytnickiego. Planowany 12-metrowy monument wykonany byłby z betonu.
Projekt pomnika powstał już w 1922 roku, a jego autorem jest wybitny rzeźbiarz i malarz Zbigniew Pronaszka. Pierwotnie miała go ozdobić Wilno, jednak wybuch II wojny światowej pokrzyżował te plany. Zaprojektowany monument miał być wykonany z płyt spiżowych lub całkowicie odlany z betonu. W 1924 roku wykonano drewnianą makietę pomnika w skali 1:1, którą osobiście odsłonił marszałek Józef Piłsudski w dzisiejszej stolicy Litwy.
Podczas obchodów setnej rocznicy tego zdarzenia, Społeczny Komitet Budowy Pomnika Adama Mickiewicza, współpracujący z Towarzystwem Miłośników Wrocławia oraz Muzeum Pana Tadeusza, zamierza przedstawić plan finalizacji projektu. Oznacza to, że instytucje chcą w końcu zrealizować pomnik, zachowując jego pierwotną formę i skalę, a więc wykonany z betonu zgodnie z oryginalnymi założeniami Pronaszki.
– Taki monument o wysokości 12,25 metra planujemy umieścić we Wrocławiu na skrzyżowaniu ulic Adama Mickiewicza i Mikołaja Kopernika. Dzieło to ma korespondować z istniejącym już kompleksem Hali Stulecia i Pawilonu Czterech Kopuł – wyjaśnia Społeczny Komitet Budowy Pomnika Adama Mickiewicza we Wrocławiu.
W 2019 roku na czele Społecznego Komitetu stanął historyk z Wrocławia, dr Aleksander Srebrakowski. Komitet od samego początku proponował lokalizację pomnika w okolicach Parku Szczytnickiego i Hali Stulecia. Czy po ponad pięciu latach intensywnych przygotowań Wrocław wreszcie otrzyma swój pomnik Mickiewicza? Ostateczną decyzję w tej sprawie podjąć musi rada miejska.