W Polsce nadal jednym z najczęstszych powodów wypadków drogowych jest niezgodna z przepisami prędkość. W odpowiedzi na to, Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) podjęło decyzję o dalszej rozbudowie systemu monitorowania prędkości. W ramach tego projektu, na polskich drogach pojawią się nowoczesne urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości. Pierwsze z nich planowane są do instalacji już w połowie tego roku, a pierwszym regionem, który je otrzyma, będzie Dolny Śląsk.
Umowa podpisana z firmą Sprint S.A. przewiduje montaż 43 takich urządzeń, które będą miały za zadanie kontrolować prędkość na różnych odcinkach dróg ekspresowych i autostrad. System działa poprzez rejestrowanie czasu wjazdu i wyjazdu pojazdu z danego odcinka, co pozwala na precyzyjne obliczenie średniej prędkości. Ponadto kamery będą identyfikować pojazdy nawet w nocy, a zebrane dane będą automatycznie przekazywane do centrali CANARD – informuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.
Nowe urządzenia zostaną zainstalowane w miejscach, w których nieprzepisowa prędkość jest szczególnie niebezpieczna. Lokalizacje zostały wybrane wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad oraz Policją. Każdy odcinek poddany monitoringu zostanie odpowiednio oznakowany, aby kierowcy byli świadomi obowiązujących tam ograniczeń prędkości – dodaje GITD.
Na wykonanie całego projektu, firma Sprint S.A. ma 76 tygodni. Zadanie obejmuje instalację nowych bramownic, montaż kamer i doprowadzenie niezbędnych przyłączy energetycznych. Koszt tego przedsięwzięcia to 85 milionów złotych.
Po zakończeniu tej fazy projektu, CANARD będzie dysponować łącznie 114 urządzeniami do odcinkowego pomiaru prędkości, które będą nadzorować ponad 670 km dróg. Ale to nie koniec planów. W przyszłości planuje się również instalację: 70 urządzeń do punktowego pomiaru prędkości, 10 systemów monitorowania przejazdu na czerwonym świetle na skrzyżowaniach i 5 urządzeń monitorujących przejazd na czerwonym świetle na przejazdach kolejowych.
Cały projekt ma potrwać do końca czerwca 2026 roku i jest finansowany z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Całkowita wartość przedsięwzięcia to ponad 161 milionów złotych. Aktualności na temat uruchomienia nowych urządzeń będą publikowane na stronie CANARD na Facebooku.