Zamiast ciepłych życzeń w Dzień Babci, 82-letnia kobieta z Rudy Śląskiej odbierała telefon z prośbą o przekazanie wszystkich swoich oszczędności. Oszuści, którzy przedstawili się jako wnuczka seniora oraz funkcjonariusz policji, nie dzwonili z okazji święta, ale z innego powodu – chcieli wyłudzić od staruszki pieniądze. Radosne obchody Dnia Babci rudzianki oraz jej spokój zostały brutalnie przerwane przez ten nieoczekiwany telefon.
Policja w Rudzie Śląskiej została poinformowana o tym incydencie, gdzie oszuści wykorzystali metodę „na wnuczka” i „na wypadek”. Dochodzenie wykazało, że osoba udająca wnuczkę zadzwoniła do seniora na numer stacjonarny, twierdząc, że doprowadziła do poważnej kolizji drogowej, podczas której ciężko ucierpiała kobieta w ciąży. Kiedy babcia zapytała, czy to aby na pewno nie jest próba oszustwa, usłyszała głos mężczyzny – rzekomego policjanta. Ten ostatni stwierdził, że wnuczka będzie musiała pozostać za kratkami, chyba że babcia zapłaci za jej uwolnienie.
Oszuści nakazali rudziance spakować wszystkie jej oszczędności do torby na zakupy, zapewniając, że wkrótce po nie przybędzie prawnik wnuczki. Pod wpływem silnej presji wywieranej przez rozmówców, staruszka zgodziła się na warunki, które przedstawił jej fałszywy policjant. W ten sposób oszuści wyłudzili od niej 70 tysięcy złotych, które trzymała w domu.
Niestety prawda wyszła na jaw dopiero po jakimś czasie, kiedy to 82-latka odebrała telefon od prawdziwej wnuczki, która nie była zaangażowana w żadną kolizję drogową. Mimo wielokrotnych ostrzeżeń o takich metodach działania oszustów, historia o wypadku i potrąceniu ciężarnej kobiety jest nadal wykorzystywana przez grupy celujące w starszych ludzi.
Apelujemy do młodszych pokoleń, aby podczas rozmowy z dziadkami i babcią przypominali im o ich bezpieczeństwie i ostrzegali przed tego typu oszustwami, zarówno podczas składania życzeń, jak i na co dzień. Każda konwersacja z bliskimi powinna zawierać element profilaktyki i przypomnienie o metodach działania oszustów.
Pragniemy przypomnieć i zachęcić do propagowania poniższych informacji, szczególnie podczas kontaktów z bliskimi:
• Policjanci nie dzwonią do rodzin, prosząc o pieniądze na wykupienie sprawców przestępstw z aresztu.
• Policjanci nie przyjmują pieniędzy na przechowanie ani nie zabezpieczają ich na specjalnych kontach, szczególnie nie podsuwają pomysłu przekazania ich nieznajomym.
• Policjanci nigdy nie dzwonią do osób trzecich, pytając o numer konta, hasło dostępu do niego czy oszczędności.