Archicom, renomowany deweloper z Wrocławia, ma w planach budowę blisko 800 nowych lokali mieszkalnych w sąsiedztwie popularnego domu handlowego Astra. Teren, na którym te inwestycje mają powstać, był wcześniej rozważany pod kątem budowy Idylli – rozbudowanego kompleksu handlowo-rozrywkowego, często określanego jako „drugi rynek wrocławski”. Archicom dodaje, że plany obejmują również ekspansję pobliskiej szkoły podstawowej i upiększenie terenów rekreacyjnych w pobliżu ul. Horbaczewskiego poprzez nasadzenia zieleni.

Na terenie dawnego targowiska koło domu handlowego Astra miała stanąć przepotężna galeria handlowa o nazwie Idylla, która zapowiadała się jako nowoczesne centrum handlu i rozrywki. Jednak pomimo upływu 18 lat od zamknięcia targowiska, projekt ten nigdy nie został zrealizowany. Jedynym pozostałym śladem tych ambitnych planów jest kładka nad ul. Na Ostatnim Groszu, której celem było umożliwienie mieszkańcom okolicznych osiedli dostania do planowanej galerii.

Początkowo planowano tam otwarcie hipermarketu Geant, ale po wycofaniu się tej firmy z Polski, miejsce miał zająć Real. W 2007 roku teren nabyła firma Maryland, która jest właścicielem wielu dużych centrów handlowych w całym kraju. To ta firma miała w planach budowę wyjątkowej galerii handlowej na tym terenie, która miała nosić nazwę Idylla Astra – sygnalizującą planowaną integrację z już istniejącym obok domem handlowym Astra i stworzenie jednego, ogromnego centrum handlowego. Niemniej jednak, te plany zostały ostatecznie porzucone w 2016 roku.

Zamiast Idylli Astra, wokół domu handlowego Astra zaczęto realizować mniejsze projekty inwestycyjne. Na pozostałym terenie – między kościołem a Astrą – Archicom planuje teraz wybudować prawie 800 mieszkań w dwóch potężnych blokach. Pierwszy budynek znajdzie się bliżej ul. Horbaczewskiego i będzie miał wysokość kaskadową od 4 do 8 pięter. Drugi budynek będzie zlokalizowany przy ul. Na Ostatnim Groszu i będzie miał wysokość od 5 do 8 pięter, z charakterystycznym smukłym szczytem o wysokości 11 pięter.

Rafał Zboch, członek zarządu Archicomu, podkreśla, że choć plan zagospodarowania przewiduje dla tego obszaru obiekty usługowe – jak biurowce czy centrum handlowe – to jednak zdecydowano się na inną koncepcję. Ze względu na nasycenie takimi funkcjami najbliższego sąsiedztwa, firma postanowiła ożywić to miejsce poprzez budowę mieszkań, które spełnią kryteria ustalone we współpracy z władzami miasta. Zboch zapewnia, że projekt wpisze się w skalę zabudowy Gądowa Małego i okolicznych budynków.