Śledztwo dotyczące nielegalnej działalności firmy produkującej oleje, prowadzone przez Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, zostało zakończone. Ustalono, że sprawcy manipulowali dokumentami w celu uniknięcia opłacania podatku akcyzowego i VAT, a także wprowadzili klientów w błąd sprzedając im olej przeznaczony do procesów odlewniczych jako paliwo. W rezultacie, ich działania doprowadziły do strat finansowych Skarbu Państwa wynoszących 113,5 miliona złotych.
W okresie 2015-2016, grupa przestępcza wykorzystała kontrolowane przez siebie przedsiębiorstwo na terenie województwa śląskiego oraz kilka firm zagranicznych do produkcji oleju formowego przy użyciu komponentów sprowadzanych z Unii Europejskiej. Sprzedawali oni ten olej swoim niemieckim filiom, na co pozwalały przepisy podatkowe zwalniające ich z obowiązku płacenia podatku akcyzowego i VAT.
Wykazało się jednak, że odbiorca zagraniczny, do którego skierowane były dokumenty handlowe, nie prowadził działalności związanej z obrotem tymi towarami. Produkowany olej opuszczał Polskę wyłącznie w celu legalizacji transakcji, po czym powracał do kraju z sfałszowanymi dokumentami i wprowadzany był na rynek już jako olej napędowy.
Według ustaleń śledczych, oszustwo przestępców doprowadziło do strat Skarbu Państwa wynoszących 88,5 miliona złotych z tytułu podatku akcyzowego i 25 milionów złotych z tytułu VAT.
Materiał dowodowy zgromadzony w trakcie śledztwa pozwolił Śląskiemu Wydziałowi Zamiejscowemu Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej na skierowanie aktu oskarżenia do Sądu Okręgowego w Katowicach. Oskarżono łącznie 14 osób w wieku od 38 do 63 lat, które podejrzewane są o popełnienie łącznie 25 przestępstw, w tym działania w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw oraz „prania brudnych pieniędzy”. Wobec jednego z podejrzanych nałożono areszt tymczasowy, a reszta została objęta środkami wolnościowymi.
W ramach śledztwa, zabezpieczono również majątek podejrzanych o wartości ponad 3,5 miliona złotych w celu pokrycia przyszłych kar i grzywien. Ze względu na fakt, że oskarżeni czerpali z nielegalnej działalności regularne dochody, mogą im grozić kary do 15 lat pozbawienia wolności.