Ze względu na zwiększoną liczbę uczestników ruchu drogowego, poziom bezpieczeństwa tych, którzy korzystają z dróg, może być zagrożony. Wypadki z udziałem rowerzystów i użytkowników hulajnóg najczęściej zdarzają się w obszarach miejskich. Niemniej jednak, wypadki na terenach poza miastem mogą mieć tragiczne skutki. Policjanci z Dolnego Śląska podjęli działania pod hasłem „Bezpieczny Rower i Hulajnoga”, skupiając się na monitorowaniu zachowań rowerzystów na drogach tego regionu. Głównym celem tych działań było egzekwowanie przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez wszystkich użytkowników dróg, monitorowanie zachowań kierujących w stosunku do pieszych oraz kontrola oświetlenia rowerzystów i sprawdzanie stanu trzeźwości.

Statystycznie rzecz biorąc, wypadki z udziałem rowerzystów najczęściej występują w miesiącach czerwiec i wrzesień. Analizując dni tygodnia, najwięcej takich zdarzeń odnotowano w czwartki i piątki. W związku z tym, na Dolnym Śląsku 18 września, podjęto specjalne działania pn. „Bezpieczny Rower i Hulajnoga”, aby poprawić bezpieczeństwo tej grupy uczestników ruchu drogowego. Policjanci skupili swoją uwagę na:

egzekwowaniu przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez wszystkich użytkowników dróg, ze szczególnym uwzględnieniem postawy kierowców wobec rowerzystów, osób prowadzących hulajnogi elektryczne i inne urządzenia transportu osobowego; monitorowaniu zachowań rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, osób korzystających z innych urządzeń transportu osobowego oraz urządzeń wspomagających ruch (np. rolki, wrotki, deskorolki) w stosunku do pieszych; kontroli prawidłowego oświetlenia rowerów i prawidłowego przekraczania jezdni przez rowerzystów; wykrywaniu wykroczeń popełnianych przez pieszych oraz kontrolowaniu stanu trzeźwości.

Analitycy zauważyli, że użytkownicy jednośladów często łamią przepisy, jeżdżąc np. po chodniku czy obok przejść dla pieszych, a także nie ustępując pierwszeństwa pieszym na przejściach. Z drugiej strony, kierowcy często nieprawidłowo przechodzą przez przejścia dla rowerzystów, a piesi przekraczają jezdnię w miejscach niedozwolonych.

Niespodziewanie, pomimo stałych kampanii i apełów, wielu użytkowników jednośladów decyduje się na jazdę pod wpływem alkoholu. W trakcie piątkowych działań, policjanci z Legnicy ujawnili łącznie 11 rowerzystów pod wpływem alkoholu. Czterech z nich prowadziło jednoślady po spożyciu alkoholu (poniżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu), a siedmiu było nietrzeźwych. Najbardziej pijany był 51-letni mieszkaniec Prochowic, który miał aż 2 promile alkoholu we krwi.

Zachęcamy do korzystania z rowerów i hulajnóg elektrycznych, zwłaszcza w dobrej pogodzie. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu przepisów i zdrowego rozsądku. Rower to doskonały środek transportu, który pomaga również zmniejszyć natężenie ruchu w miastach i ma pozytywny wpływ na naszą kondycję fizyczną.