Projekt Budżetu Obywatelskiego, dający możliwość decydowania mieszkańcom Krakowa, jak miasto powinno wykorzystać fundusze w wysokości 38 milionów złotych, zainteresował zaledwie około 70 tysięcy osób, które oddały swoje głosy. Dzięki tym decyzjom, dobiegającym od obywateli, Kraków zyska różnorodne inwestycje – od organizacji dziecięcych mistrzostw piłkarskich, poprzez rozbudowę zieleni miejskiej, po bezpłatne badania krwi dla mieszkańców, służące profilaktyce zdrowotnej.

Andrzej Kulig, pełniący funkcję zastępcy prezydenta miasta Krakowa, zauważył ewolucję preferencji mieszkańców na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. W początkowych latach dominowały projekty infrastrukturalne i związane z rozbudową zieleni miejskiej. Obecnie jednak popularność zdobywają także inicjatywy skupiające się na integracji społecznej i promocji sportu. Trend ten jest odczuwalny zwłaszcza po pandemii i widać w nim rosnące zainteresowanie krakowian budowaniem więzi społecznych.

Tegoroczne głosowanie na projekty z Budżetu Obywatelskiego trwało dwa tygodnie. Dane zgromadzone przez magistrat wskazują, że jedynie 69,5 tysiąca mieszkańców zdecydowało się na podjęcie aktywnego udziału i oddanie swojego głosu na wybrane projekty.