Projekt wprowadzenia udogodnień dla osób ze średnim stopniem niepełnosprawności na terenie Wrocławia został zaproponowany przez Jacka Sutryka. Celem zmian jest umożliwienie tańszej podróży komunikacją miejską dla tej grupy osób. Dodatkowo, miasto planuje zastosować zasadę darmowych przejazdów dla wszystkich mieszkańców we dnie wyborów. Ile koszty te zmiany wyniosą?

Ze wszystkich dużych polskich metropolii, to właśnie Wrocław szczyci się największą liczbą uprawnień do korzystania z bezpłatnej komunikacji miejskiej. Dzięki takiemu systemowi, obecnie połowa pasażerów korzysta z transportu publicznego za darmo. To przekłada się na wzrost sprzedaży biletów rok do roku o ponad 21 milionów złotych, co stanowi aż 11% wzrost.

Obecnie z darmowej komunikacji korzystają m.in. seniorzy powyżej 65 lat, dzieci, młodzież do 21 roku życia, osoby niewidome oraz głuche. Planowane są jednak zmiany, które wprowadzą nowości dla kolejnej grupy – osób z umiarkowaną niepełnosprawnością. Zostaną one uprawnione do 50% zniżki na wszystkie bilety, pod warunkiem posiadania odpowiedniej legitymacji niepełnosprawności lub orzeczenia o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności wraz z dokumentem tożsamości.

Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk, wyjaśnia, że miasto planuje rozszerzyć grupę osób uprawnionych do zniżek, wprowadzając 50% ulgi dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością. Szacuje się, że takich osób we Wrocławiu jest około 16. Niektórzy z nich korzystają już z darmowych przejazdów ze względu na inne uprawnienia.

Zniżki będą dostępne również dla osób niewróclawiaków, posiadających bilety okresowe i jednorazowe. Wystarczy mieć przy sobie wymaganą dokumentację.

Dopiero teraz MPK i prezydent Wrocławia postanowili wprowadzić takie zmiany. Paulina Tyniec-Piszcz, dyrektor Wydziału Transportu, tłumaczy, że to możliwe dzięki dobrej sytuacji finansowej spółki komunikacyjnej. Zysk ze sprzedaży biletów w 2023 roku przekroczył bowiem 208 milionów złotych. Wcześniej wynosił około 140 milionów. Koszt wprowadzenia nowych ulg szacowany jest na maksymalnie 1,8 miliona złotych.

Wprowadzenie zniżek dla osób z umiarkowaną niepełnosprawnością jest odpowiedzią na postulaty społeczności osób niepełnosprawnych i ich opiekunów. Jest to krok w stronę aktywizacji zawodowej tych osób oraz wyrównywania ich szans społecznych i budowania struktur dostępności w mieście, jak tłumaczy Adam Komar z fundacji Potrafię Pomóc.

Druga nowość to darmowe przejazdy dla wszystkich we dnie wyborów. Ten pomysł wynika z bardzo wysokiej frekwencji podczas wyborów parlamentarnych 15 października, która wyniosła ponad 81%. Wprowadzenie tej zmiany zależy od decyzji radnych miejskich.

A jeśli radni poprą ten projekt, to już 7, 21 kwietnia oraz 9 czerwca tego roku będziemy mogli skorzystać z darmowych przejazdów komunikacją miejską. Szacunkowy roczny koszt takiego rozwiązania wynosi około 600 tysięcy złotych.