Bytujących w naszym mieście nietoperzy można dostrzec w najmniej oczekiwanych miejscach. Przykładem jest niedawne odkrycie mieszkańca Wrocławia, pana Przemysława, który znalazł tego ssaka w swoim domowym sedesie! Nietoperz, ochrzczony przez Ekostrażę mianem Spłuczki, niemal utonął, gdy wpadł do klozetu. Na szczęście pan Przemysław wykazał się obecnością ducha – uratował go, osuszył i przeniósł do bezpiecznego dla niego miejsca.
Według raportu Ekostraży, Spłuczka nie połyknął wody, ale jej stan zdrowia jest niepokojący z powodu ogólnej osłabości i niedożywienia. Teraz dbają o niego specjaliści, którzy starają się przywrócić mu siły. Do czasu pełnego ozdrowienia nietoperz będzie przebywać pod opieką Ekostraży, a następnie na wiosnę trafi do kolonii nietoperzy w okolicy.
Ciekawy przypadek miało również miejsce w Komendzie Powiatowej Policji w Oławie. Podczas służby funkcjonariusze odnotowali obecność nietoperza, który postanowił przyciąć sobie drzemkę na ścianie głównego holu. Prawdopodobnie wleciał on przez niedomknięte drzwi. Na miejsce został wezwany lekarz weterynarii, który z sukcesem uwolnił nietoperza. Zwierzę nie odniosło żadnych obrażeń i puściło się w dalszą podróż.
Dr Grzegorz Apoznański z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, specjalista od nietoperzy, wyjaśnia że obserwacja aktywnych w tej porze roku nietoperzy jest konsekwencją zmian klimatycznych. Okres mrozów zimą, który wprowadzał te zwierzęta w stan hibernacji, skrócił się. Nietoperze hibernują, kiedy brakuje dostępu do pożywienia, czyli owadów, a nie z powodu niskiej temperatury.
Jeżeli mamy do czynienia z nietoperzem, który znalazł się w naszym domu czy mieszkaniu, przede wszystkim powinniśmy zachować spokój. Zamknijmy drzwi do innych pomieszczeń, aby uniknąć dalszego wtargnięcia nietoperza do wnętrza budynku. Pamiętajmy również o usunięciu zwierząt domowych z tego samego pomieszczenia. Kolejnym krokiem jest przesunięcie firanek czy zasłon, otworzenie okna na oścież i wyłączenie światła. Najprawdopodobniej nietoperz samodzielnie wyleci za okno.
Nie zapominajmy także, że mimo że nietoperze są dzikimi zwierzętami, nie stanowią zagrożenia dla ludzi. Jednakże, zasadą jest unikać dotykania ich gołymi rękami. W przypadku konieczności przemieszczenia nietoperza, powinniśmy użyć do tego pudełka i sztywnej karty lub tektury. Pudełko z nietoperzem podnosimy na wysokość co najmniej 1,5 m – nietoperze mają trudność z oderwaniem się do lotu z płaskiej powierzchni.
Jeśli sytuacja zdarzy się w ciągu dnia, czekamy z wypuszczeniem nietoperza do wieczora. Jeśli natomiast nietoperz sam nie opuści pomieszczenia, a my obawiamy się go dotknąć, powinniśmy skontaktować się z odpowiednimi organizacjami, takimi jak pro Natura, Salamandra czy Ekostraż.