Flamingi cieszą się już swoim nowym mieszkaniem. Już niebawem zwiedzający będą mogli obserwować te fascynujące stworzenia w ich nowym domu. Zachowanie 52 flamingów podczas przeprowadzki było niesamowite – ich opiekunowie delikatnie przenosili każdego z nich do nowego pawilonu. Teraz te urocze ptaki mają czas na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia.
Nie jest łatwo przenosić flamingów, mimo że nie są one ciężkie (są przeważnie zbudowane z długich nóg i piór). Przeniesienie całego stada wymagało jednak pokonania pewnej odległości, co stanowiło pewne wyzwanie.
Choć pawilon wkrótce zostanie udostępniony dla publiczności, na razie flamingi, zwane również czerwonakami różowymi, mają czas na zapoznanie się ze swoją nową siedzibą. Mają okazję zanurzyć nogi w basenie z solanką, odkrywać zakamarki budynku, badać zewnętrzne tereny i po prostu przywyknąć do nowego domu, jak tłumaczą pracownicy ZOO Wrocław na stronie Facebook ogrodu.
Flamingi różowe są największymi i najjaśniejszymi spośród wszystkich flamingów. Ich naturalne habitaty znajdują się w Afryce i Azji. Spędzają długie godziny brodząc w wodzie, żywiąc się glonami i roślinami. Ich różowe upierzenie to wynik diety bogatej w algi i plankton, które zawierają astaksantynę, czerwony pigment należący do karotenoidów. W ogrodzie zoologicznym flamingi są karmione drobnymi krewetkami, gramarusem i specjalnym granulatem – wyjaśnia Weronika Skupin, rzeczniczka prasowa zoo.
Mimo że na pierwszy rzut oka mogą wydawać się identyczne, każdy z naszych flamingów jest unikalny. Nasz najstarszy mieszkaniec, Bolek, choć jest już dojrzałym ptakiem, ma młodzieńczą energię. Najniższy z naszych flamingów ma na imię Napoleon.
Nowy dom dla ciepłolubnych flamingów jest przestronny i ocieplany, z dużą wolierą na zewnątrz. Znajduje się on w starszej części zoo, niedaleko Ptaszarni. W pawilonie flamingów zwiedzający mogą podziwiać ptaki przez wielką panoramiczną szybę. Na zewnątrz flamingi mają dostęp do pięknego ogrodu z basenami – mniejszy służy do żerowania, a większy dzielą z innymi ptakami, takimi jak piżmówki malajskie i podgorzałki zielonogłowe.