Planowany do wybudowania Nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu to monumentalny projekt, którego rozmiary zapierają dech w piersiach. Zajmując powierzchnię równą 161 boiskom do tenisa, z kubaturą trzykrotnie przewyższającą wielkość Hali Stulecia oraz obwodem przekraczającym 1,5 km, co oznacza, że pełne okrążenie budynku zajmuje około 20 minut. Ten imponujący kompleks szpitalny będzie zlokalizowany przy ulicy Kosmonautów.

Projekt szpitala, wartego okrągły miliard złotych, jest dziełem znanego architekta z Wrocławia, Zbigniewa Maćków. To ten sam specjalista, który stoi za projektem przebudowy Renomy oraz zaprojektował Przylądek Nadziei czy Centrum Historii Zajezdnia. Realizacją inwestycji zajmie się firma PORR, znana z niedawnej budowy najdłuższego dolnośląskiego tunelu na drodze ekspresowej S3.

Pozwolenie na budowę zostało już wydane, co oznacza zwieńczenie etapu długotrwałych procedur przygotowawczych. Rozpoczęcie prac budowlanych jest już tylko kwestią czasu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, szpital powinien otworzyć swoje drzwi dla pacjentów w 2028 roku. Został on zaprojektowany tak, aby zagwarantować mieszkańcom Dolnego Śląska najwyższy standard opieki medycznej w zakresie leczenia nowotworów, chorób płuc i problemów hematologicznych.

W nowej siedzibie znajdą się m.in. onkolodzy z placu Hirszfelda, którzy obecnie pracują w najstarszym kompleksie szpitalnym w Polsce, istniejącym od ponad stu lat. Na ulicę Kosmonautów przeniesione zostaną również Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc oraz Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych.

Nowy Szpital Onkologiczny będzie mógł pochwalić się aż 671 łóżkami dla pacjentów, które znajdą się w pokojach jedno- i dwuosobowych. Będzie posiadał 14 sal operacyjnych, zdolnych do przeprowadzania nawet 10 tysięcy operacji rocznie. NSO działać będzie w ramach 9 unitów, które obejmują kompleksowe centra diagnostyki i leczenia.