Politechnika Wrocławska, zaliczając się do czołówki polskich uczelni w rankingu Perspektyw, otrzymała zielone światło od Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA) do kształcenia kolejnych pokoleń medyków na swoim wydziale medycznym w latach 2024-2026. W ostatnim roku akademickim, spośród aż 1600 kandydatów ubiegających się o miejsce, 60 szczęśliwców rozpoczęło swoją drogę ku profesji lekarskiej na nowo otwartym Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskej. Kierunek lekarski cieszył się największą popularnością podczas ubiegłorocznego procesu rekrutacji, co dobitnie świadczy o liczbie zainteresowanych.
W przeszłości, głosy sceptyków z kręgów akademickich i medycznych podważały słuszność decyzji o zakładaniu wydziału medycznego na uczelni technicznej. Jednakże, jak zapewniał w czerwcu rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. Arkadiusz Wójs, zarówno kompetencje jak i zasoby uczelni są wystarczające do nadania temu pomysłowi solidnych fundamentów.
Rok po zapewnieniach rektora na teren Politechniki zawitała Polska Komisja Akredytacyjna. Ich zadaniem było dokonać inspekcji bazy dydaktycznej, spotkać się z władzami uczelni, dyrektorami współpracujących z nią szpitali oraz pracownikami i studentami wydziału. Po dokonanej ocenie, PKA udzieliła 19 sierpnia pozytywnej opinii, co przełożyło się na akredytację na dwa lata. Dzięki temu, we wrześniu Politechnika Wrocławska rozpocznie rekrutację na kolejny rok akademicki.
Rektor Wójs jest przekonany, że decyzja PKA była konsekwencją realizacji wszystkich wcześniejszych zaleceń dotyczących funkcjonowania kierunku lekarskiego. Zapewniał, że ich działania są przemyślane i idą w dobrym kierunku. Podkreślił również, jak istotny jest dla wielu czołowych uniwersytetów technicznych na świecie fakt kształcenia przyszłych lekarzy i prowadzenia badań naukowych w obszarze medycyny.
Studenci mają możliwość korzystania z nowoczesnego Centrum Symulacji Medycznej PWr. Pozwala to na prowadzenie zajęć z takich dziedzin jak podstawowa opieka medyczna, medycyna ratunkowa, anestezjologia i intensywna terapia, chirurgia czy ginekologia i położnictwo. Dodatkowo, planowana jest największa inwestycja w historii uczelni – centrum Health Tech Synergy Hub. Budynek będzie siedzibą wydziału medycznego, a także laboratoriów i centrów naukowych, które będą prowadzić badania zarówno stricte medyczne, jak i w interdyscyplinarnym obszarze med-tech.