Osłonięciem kolejnego etapu w realizacji projektu tramwajowego na Swojczyce jest wybór firmy odpowiedzialnej za budowę dwukilometrowego odcinka torów i szeregu dodatkowych elementów infrastruktury. To zaangażowanie pozwoli, że do 2027 roku miejska komunikacja – zarówno tramwaje, jak i autobusy – będą mogły korzystać z dedykowanego i wolnego od przeszkód pasma ruchu.

Wykonawcą tego zadania będzie Pro-Tra Building, które zgłosiło ofertę na kwotę 139 milionów złotych za stworzenie trasy od pętli na Sępolnie do nowego punktu na Chałupniczej. Firma będzie miała dwa lata na ukończenie prac, a ich rozpoczęcie zostanie policzone od momentu podpisania umowy. Termin ten może jednak ulec opóźnieniu, ponieważ pozostaje do przeprowadzenia ważny proces proceduralny, a rywale Pro-Tra Building mają prawo do odwołania się od decyzji komisji przetargowej.

Założeniem projektu jest zbudowanie 14 przystanków tramwajowych wśród zieleni. Prace rozpoczną się od istniejącej pętli „Sępolno”, która zostanie przekształcona. Tramwaje będą kursować przez mosty Chrobrego, gdzie już teraz znajduje się torowisko, a następnie będą jechać Swojczycką, by na wysokości Bazaltowej skręcić w stronę cmentarza parafii św. Jacka i Chałupniczej. Tam powstanie nowa pętla tramwajowa wraz z parkingiem typu P+R na 166 samochodów, co ma zachęcić do korzystania z miejskiej komunikacji.

W ramach projektu przewidziane jest także przebudowanie jezdni ulic Mickiewicza i Swojczyckiej, wlotów ulic Mydlanej, Kolumba i Magellana oraz budowa drogi łączącej ulice Marca Polo ze Swojczycką. Powstanie również infrastruktura piesza i rowerowa, a także przystanki autobusowe i tramwajowe – będzie ich w sumie 14: osiem podwójnych dla autobusów i tramwajów, jeden dwustronny i trzy tylko dla tramwajów.

Inwestycja zwana „tramwajem na Swojczyce” lub TAT na Swojczyce (oznaczające trasę autobusowo-tramwajową) zakłada wykorzystanie dedykowanego korytarza przez wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej, eliminując problem korków drogowych.