W Muchoborze Wielkim, jednym z osiedli Wrocławia, nastąpiły istotne zmiany infrastrukturalne. Budowa kładki łączącej osiedle z Muchoborem Małym była jednym z najbardziej oczekiwanych przedsięwzięć. W chwili obecnej prace koncentrują się na tworzeniu dróg dojazdowych do tej przeprawy. Nie można jednak zapominać o poprawie warunków życia mieszkańców dzięki mniejszym projektom, które choć nie tak spektakularne jak wielkie inwestycje, są zauważalne i ważne dla lokalnej społeczności.

Na przestrzeni ostatnich trzech lat na ulicach Knota, Trzebiatowskiego, Szarskiego i Rakietowej oraz na skwerze przy Stanisławowskiej pojawiło się 55 nowych latarni, co kosztowało prawie milion złotych. Skutkiem tych działań jest poprawa bezpieczeństwa nocą – teraz jest jaśniej. Dodatkowo inwestowano w oświetlenie przejść dla pieszych na rondzie rotmistrza Pileckiego.

W ubiegłym roku ZDiUM ukończył prace na trzech niewielkich ulicach (Knota, Trzebiatowskiego, Szarskiego) położonych na skraju osiedla, w pobliżu strumienia Kasina. W wyniku tych działań powstało 20 nowych latarni, do których prowadzi 635 metrów nowo ułożonego kabla zasilającego. Realizacja tego projektu była odpowiedzią na potrzeby zgłoszone przez mieszkańców i Radę Osiedla Muchobór Wielki.

W roku 2018 ZDiUM zainstalował 14 latarni na ulicy Rakietowej. Inwestycja obejmowała odcinek od ronda i skrzyżowania z aleją Narutowicza do już istniejących słupów w okolicach wiaduktu AOW. Dzięki temu przejścia dla pieszych stały się lepiej widoczne i bezpieczniejsze.

Poprawie bezpieczeństwa służy również dodatkowe oświetlenie przejść dla pieszych na rondzie rotmistrza Pileckiego. Mieszkańcy wyrazili również chęć oświetlenia skweru przy Stanisławowskiej, który pełni funkcje rekreacyjne i sportowe. Projekt ten został zrealizowany w 2021 r. dzięki Wrocławskiemu Budżetowi Obywatelskiemu.

Ważnym elementem poprawy komfortu i bezpieczeństwa pieszych była budowa nowego chodnika na Trawowej oraz modernizacja przejścia dla pieszych przez Awicennę, w pobliżu skrzyżowania ze Stanisławowską. Te działania, które pochłonęły ponad 600 tys. zł, zlokalizowane są blisko Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15, co znacznie ułatwia bezpieczny dojazd do placówki edukacyjnej.