Województwo śląskie doświadcza silnej zimy, co jest zgodne z przewidywaniami synoptyków. Intensywne opady śniegu rozpoczęły się w tym regionie we wtorek, 28 listopada, utrudniając warunki na drogach. Mimo, że sytuacja jest skomplikowana, nie jest jeszcze beznadziejna. Kierowcy powinni zwolnić tempo jazdy głównie ze względu na ograniczoną widoczność, a nie tylko z powodu śniegu pokrywającego jezdnie. Kluczowe drogi w regionie są ciemne, ale nadal transitowe.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenie o silnych opadach śniegu dla centralnej i południowej części województwa śląskiego już w poniedziałek, 27 listopada. Synoptycy prognozują umiarkowane opady w takich miastach jak Katowice, Bytom, Gliwice, Piekary Śląskie i Sosnowiec, które mogą spowodować przyrost pokrywy śnieżnej do 10 cm w ciągu dnia.
Zgodnie z informacjami IMGW, umiarkowane opady śniegu na Żywiecczyźnie, w Bielsku-Białej oraz powiatach bielskim, cieszyńskim i pszczyńskim mogą przyczynić się do stopniowego wzrostu pokrywy śnieżnej do około 15 cm. W mieście Czeladź oraz Sosnowiec sytuacja jest skomplikowana. Śnieg zalega na drogach, zwłaszcza na bocznych i osiedlowych, gdzie jego ilość jest znaczna. Główne arterie komunikacyjne są nadal zaśnieżone
W Bytomiu główne trasy są już odśnieżone, a także widoczne są odśnieżone chodniki. Natomiast w Rudzie Śląskiej panują trudne warunki głównie na nieodśnieżonych drogach osiedlowych. Stan nawierzchni jest śliski, co wpływa negatywnie na warunki jazdy. Na trasie kolejowej pomiędzy Gliwicami a Katowicami pociągi kursują zgodnie z rozkładem, dowodząc, że kolejarze byli przygotowani na zimowe warunki.
Synoptycy prognozują na wtorek duże zachmurzenie dla całego województwa śląskiego. Temperatura maksymalna będzie oscylować od -1 do 1 stopnia Celsjusza, a w rejonach podgórskich od -2 do 0 stopni. W Beskidach spodziewane są temperatury od -4 do -2 stopni. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, wschodni skręcający na północno-wschodni, wieczorem na północny. W górach wiatr będzie dość silny i porywisty z południa zachodu, po południu słabnie do umiarkowanego i skręca na zachód, wieczorem na północny zachód, co może powodować zawieje i zamiecie śnieżne.