Magiczne osiedle Sępolno we Wrocławiu, pomimo swojej urokliwości, zaczęło tracić swój blask na skutek dziesiątków lat transformacji. W odpowiedzi na to Rada Osiedla Biskupin-Sępolno-Dąbie-Bartoszowice zwróciła się do młodych umysłów z Politechniki Wrocławskiej – architektów i urbanistów. Efektem ich kilkumiesięcznej pracy jest „Projekt Sępolno”, który jest dostępny do obejrzenia na wystawie plenerowej.

Studenci z kół naukowych KN Habitat Now i KN Urbanistyki Cardo podjęli się zadania rewitalizacji osiedla. Przez cały semestr analizowali dokumenty, archiwa, rozmawiali z mieszkańcami i inwentaryzowali osiedle.

W rezultacie powstał dogłębnie opracowany raport mający na celu rozpoczęcie dialogu na temat przyszłości osiedla Sępolno. Dr inż. arch. Wojciech Januszewski, jeden z koordynatorów projektu ze strony Wydziału Architektury PWr, podkreślają, że dokument ma za zadanie wskazać jakie działania i regulacje wprowadzić w celu zahamowania degradacji osiedla i odtworzenia jego wartości. Około 200-stronicowy dokument ma wkrótce zostać udostępniony online, ale na chwilę obecną wystawa dostępna przed Izba Architektów na Wuwie (Wróblewskiego 18) daje przedsmak tego, co zaproponowali studenci.

W ramach „Projektu Sępolno” studenci skupili się na elementach architektonicznych takich jak wykusze, balkony, dobudówki oraz materiałach budowlanych, a także detale takie jak klimatyzatory. Zaproponowali jednolite szyldy dla sklepów i lokali usługowych oraz spójny wygląd elewacji.

Sępolno zostało podzielone na strefę zabudowy wielorodzinnej i jednorodzinnej, dla których studenci przygotowali specyficzne zalecenia dotyczące zieleni: rodzaje roślin, które by pasowały do tych miejsc, rodzaj i kolory ogrodzeń. Wybrali też ławki, osłony na kosze i drzewa oraz wiaty śmietnikowe, które by komponowały się z resztą obszaru. Zaproponowali ujednolicenie nawierzchni chodników za pomocą kostki granitowej 7×9 cm nawiązującej do przedwojennej estetyki.

„Projekt Sępolno” obejmuje również szczegółowe plany na odnowę sześciu osiedlowych skwerów: przy Dębowskiego, skweru Powstańców Warszawskich (przy Partyzantów), przy Mirosławskiego, przestrzeni wokół integratora oraz skwerów Monte Cassino i Karaimskiego.