W zimowym, śnieżnym klimacie Wrocławia, Streetbus, zasłużenie znany jako „ogrzewalnia na kółkach”, powrócił na miejskie ulice. Ten mobilny ośrodek pomocy pełni istotną funkcję wsparcia dla osób znajdujących się w stanie kryzysu bezdomności, oferując im możliwość ogrzewania się, korzystania z ciepłych posiłków oraz udzielania pomocy medycznej i wsparcia ze strony streetworkerów. Projekt Streetbus jest realizowany już szósty raz.
Dane z ostatniego rejestru osób w stanie kryzysu bezdomności przeprowadzonego w lutym 2024 roku pokazują, że na terenie Wrocławia żyje ich prawie 900. Grupę tę stanowią niemal 200 kobiet, ponad 600 mężczyzn i 90 dzieci, które mają dostęp do schronienia w specjalistycznych ośrodkach.
Kierując się troską o dobro tych ludzi, od teraz „ogrzewalnia na kółkach” będzie codziennie patrolować ulice Wrocławia, wyruszając o godzinie 19.00 ze swojego stałego punktu startowego przy ulicy Sieradzkiej. Następnie pojazd ten odwiedzi główne punkty miasta, by w końcu dotrzeć do ogrzewalni znajdującej się na skrzyżowaniu ulic Zaporoskiej i Gajowickiej. Trasa Streetbusa pozostaje niezmieniona w stosunku do lat ubiegłych, obejmując długie postoje oraz przystanki na specjalne życzenie.
Streetbus to miejsce, które oferuje nie tylko schronienie od zimna i ciepłe posiłki, ale także podstawową opiekę medyczną. Co istotne, w tym mobilnym ośrodku możliwe jest spotkanie się ze streetworkerem – osobą, która sama kiedyś pokonała problem bezdomności i teraz dzieli się swoim doświadczeniem z innymi potrzebującymi – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
Od momentu pojawienia się Streetbusa na ulicach Wrocławia jesienią 2020 roku, przebył on już ponad 34 tysiące kilometrów, rozdając przy tym ponad 130 tysięcy ciepłych posiłków – mówi Przemysław Nowicki, wiceprezes MPK Wrocław. Dodaje również, że tylko w poprzednim sezonie pojazd ten odbył 150 tras, pokonując 5 tysięcy kilometrów i dostarczając 28 tysięcy porcji ciepłego jedzenia dla 17 tysięcy osób.
Projekt Streetbus to efekt współpracy Urzędu Miejskiego Wrocławia, MPK Wrocław, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu i Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.