Na wystawie czasowej Muzeum Narodowego w Krakowie, od 9 września 2022 roku do 12 marca 2023 roku podziwiać można ponad trzydzieści obrazów Tamary Łempickiej, pochodzących z muzeów i zbiorów prywatnych w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Kuratorem wystawy jest Światosław Lenartowicz, koordynatorem Katarzyna Pawłowska, zaś aranżacją zajęła się Magdalena Bujak.

Wystawa twórczości Tamary Łempickiej

Wystawa została przygotowana w ścisłej współpracy z wnuczką artystki – Marisą de Łempicką. Wybór obrazów pozwala na zapoznanie się z twórczością malarki od lat dwudziestych do lat pięćdziesiątych, w głównej mierze to akty i portrety w charakterystycznym dla jej pędzla art déco, ale również martwa natura i obrazy abstrakcyjne.

Poza płótnami, w licznych zdjęciach i filmach oraz przedmiotach codziennego użytku, przybliżona została również postać malarki i sposoby kreowania przez nią własnego wizerunku. Wydarzenie artystyczne cieszy się ogromną popularnością wśród odwiedzających i nierzadko trzeba czekać w długiej kolejce, by zobaczyć obrazy, co jednak nikogo nie odstrasza.

Życie i twórczość Tamary Łempickiej

Biografowie Tamary (a właściwie Marii) Rozalii Gurwik-Górskiej nie są zgodni co do daty i miejsca jej urodzenia: część z nich domniema, iż urodziła się w Moskwie w 1896, inni zaś twierdzą, że w Warszawie w 1898 roku. Dzieciństwo spędziła w Warszawie, wychowywana przez matkę Polkę i dziadków, natomiast nauki pobierała na pensji dla dziewcząt w Lozannie.

Dużo podróżowała – odwiedzała również Paryż, Berlin, Wiedeń, Rzym. Od najmłodszych lat jej życie wypełnione było dostatkiem, obracała się wśród elity towarzyskiej i kulturalnej. Jako młoda dziewczyna wyjechała do Petersburga, do rodziny ojca – rosyjskiego Żyda, gdzie poznała swojego przyszłego pierwszego męża, prawnika Tadeusza Łempickiego. W 1918 roku zamieszkali w Paryżu, a Tamara podjęła studia artystyczne. Małżeństwo przetrwało 9 lat, zakończył je rozwód, spowodowany licznymi romansami malarki.

Miała córkę Marię Krystynę (Kizette), jednak najważniejsza dla niej zawsze była sztuka. W 1938 roku wyemigrowała do USA, razem ze swoim drugim mężem baronem Raoulem Kuffnerem. Tu rozpoczęła się jej kariera w Hollywood – stała się portrecistką gwiazd. Później mieszkała w Meksyku, gdzie zmarła w 1980 roku.