Polska Policja jest zaangażowana w działania wsparcia dla ćwiczenia DRAGON 24, które uważane jest za największe manewry taktyczne przeprowadzane z wojskami od momentu, kiedy Polska dołączyła do NATO. Odbywa się ono pod przewodnictwem dowódcy z naszego kraju i korzysta z udziału sił sojuszniczych.
DRAGON 24 to kluczowe narodowe ćwiczenie taktyczne z udziałem wojsk. Jest to największe tego typu przedsięwzięcie od czasu, kiedy Polska stała się członkiem Paktu Północnoatlantyckiego i zimna wojna dobiegła końca. W trakcie ćwiczenia sprawdzane są umiejętności żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, a także zdolności wojsk Sojuszu do współpracy i obrony wszystkich członków Sojuszu, ze szczególnym naciskiem na te państwa, które znajdują się na wschodniej flance Sojuszu.
To ćwiczenie ma miejsce tuż przed obchodami 25-lecia przystąpienia Polski do NATO. Działania, które są planowane i realizowane przez wojska biorące udział w ćwiczeniach, mają charakter obronny i stanowią reakcję na potencjalne zagrożenia wynikające z agresywnej polityki kierowanej przez naszych wschodnich sąsiadów. Ponadto, ćwiczenie DRAGON 24 jest dowodem na gotowość Sił Zbrojnych RP do udzielania wsparcia i pomocy innym państwom bałtyckim w ramach kolektywnej obrony Sojuszu w przypadku ataku na ich terytorium.
Ćwiczenie DRAGON 24 jest również integralną częścią zestawu kilkunastu narodowych i międzynarodowych ćwiczeń o wspólnym kryptonimie STEADFAST DEFENDER 24. Te manewry demonstrują zdolności, gotowość i determinację wszystkich państw członkowskich NATO do obrony terytorium Sojuszu. W trakcie ćwiczenia DRAGON 24 budowane są umiejętności, które jasno pokazują potencjalnym agresorom siłę odstraszającą NATO, symbolizującą jedność, solidarność i interoperacyjność sił sojuszniczych. Jest to także prezentacja odpowiedzialności NATO za reagowanie na potencjalne zagrożenia.
Ćwiczenie DRAGON 24 jest praktycznym pokazem zdolności Sojuszu w dziedzinie militarnych i niemilitarnych działań realizowanych w ramach misji NATO mających na celu odstraszanie. Nie stanowi ono zagrożenia dla żadnego państwa, ale jest wyrazem realizacji zobowiązań sojuszniczych, poprawy zdolności bojowych i zdobywania nowych umiejętności wynikających z programów modernizacji i transformacji Sił Zbrojnych RP.