Wrocław to miasto, gdzie społeczność lokalna łączy swoje zamiłowanie do aktywności na świeżym powietrzu z troską o czystość otoczenia. Ekosystem, jak na początek każdej wiosny, mobilizuje mieszkańców do udziału w ogólnopolskiej inicjatywie sprzątania świata, oferując pomoc i wsparcie dla chętnych. Takie działanie ma wielu zwolenników, wśród których są zarówno rady osiedli, stowarzyszenia, fundacje, jak i grupy sąsiedzkie czy firmy.

W samym tylko roku 2023 zainicjowano we Wrocławiu aż 144 akcje porządkowe z udziałem 7800 entuzjastycznych wolontariuszy. W sumie zebrano ponad 2000 metrów sześciennych odpadów zmieszanych – to ilość, która mogłaby zapełnić około 142 kontenery na odpady wielkogabarytowe.

Wśród popularnych miejsc, które najczęściej były sprzątane przez mieszkańców, dominowały tereny wzdłuż Odry i inne miejsca pełne zieleni. Podium najchętniej wybieranych lokalizacji w ubiegłym roku zajęły obszary między mostami Trzebnickimi i Warszawskimi, nabrzeże na Biskupinie oraz Wzgórze Gajowe.

Choć początki międzynarodowych działań na rzecz sprzątania świata sięgają Australii i mają już ponad 30 lat, idea ta przyjęła się na dobre również w naszym kraju. Obecnie, przez cały rok organizowane są akcje sprzątania świata, które cieszą się dużą popularnością i wsparciem społeczności lokalnej.

Aleksandra Palus, rzecznik prasowy Ekosystemu, zachęca do aktywnego udziału w czystości swojego otoczenia. Firma oferuje m.in. pomoc w odbiorze odpadów, dostarczenie rękawic i worków na śmieci. Oczekują jedynie zgłoszenia od osób chętnych do zorganizowania takiej akcji. Zainteresowani mogą skontaktować się ze spółką Ekosystem za pośrednictwem poczty elektronicznej edukacja(at)ekosystem.wroc.pl. W zgłoszeniu powinni podać termin sprzątania, orientacyjną liczbę uczestników, miejsce sprzątania oraz miejsce odbioru odpadów po zakończonej akcji.

Ustalonym miejscem odbioru zebranych odpadów musi być miejsce, do którego prowadzi ogólnodostępna droga dojazdowa. Ekosystem oferuje bezpłatne worki na różnego rodzaju odpady – zmieszane, tworzywa sztuczne i metal, szkło, odpady zielone – a także rękawice. Materiały te będą dostępne w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Michalczyka 9 w godzinach pracy punktu.