Wrocław, będący sercem Dolnego Śląska oraz epicentrum aglomeracji wrocławskiej, skupia w sobie 15 miast. Położony jest na Nizinie Śląskiej, nad malowniczą Odrą. Rozpoznawany jest jako czwarte co do wielkości miasto Polski pod kątem liczby mieszkańców i piąte pod względem rozległości.

Naczelnym punktem na mapie Wrocławia jest jego historyczne centrum. Prawa miejskie Wrocław otrzymał w 1214 roku, choć niektóre źródła sugerują datę 1226 rok. Najstarszy fragment miasta – Ostrów Tumski – jest świadkiem osadnictwa już za czasów Mieszka I. Wrocław przeszedł zmianę administracyjną w 1990 roku, kiedy to dzielnice zastąpiono osiedlami. Centrum miasta, szczycące się zabytkową architekturą, układają Stare Miasto, Szczepin, Nadodrze, Ołbin oraz Przedmieście Oławskie.

Jednym z charakterystycznych aspektów geografii Wrocławia jest obecność dużej ilości wód powierzchniowych. Miasto wyrosło w dorzeczu Odry, z której wypływają mniejsze rzeki takie jak Oława, Ślęza, Bystrzyca czy Widawa. Stare Miasto od północy okala Odra, a od południa Fosa Miejska, co przypomina klimat włoskiej Wenecji – ze swoją siecią prawie 120 mostów i kładek.

Wrocław przyciąga turystów nie tylko atrakcyjnym położeniem, ale również znaną Dzielnicą Czterech Wyznań lub inaczej nazwaną Dzielnicą Wzajemnego Szacunku. Położona jest w sąsiedztwie rynku i choć jej nazwa jest umowna, jest wyjątkowa. Ograniczona ulicami Kazimierza Wielkiego, Świętego Mikołaja, Pawła Włodkowica i Świętego Antoniego, skupia na niewielkim obszarze zbór prawosławny, świątynię katolicką, synagogę oraz kościół ewangelicko-augsburski.

Wrocław usytuowany jest o 348 km na południowy zachód od Warszawy i o 272 km na południowy wschód od Krakowa. W 2016 roku miasto to zostało uhonorowane tytułem Europejskiej Stolicy Kultury.