We Wrocławiu powstaje innowacyjna instalacja, nazwana „Wrompa”, która ma na celu odzyskiwanie energii cieplnej ze ścieków. Lokalizowana na terenie przepompowni „Port Południe”, ta wyjątkowa w skali kraju instalacja ma potencjał pokryć 5% zapotrzebowania na ciepło sieciowe dla mieszkańców miasta. Prace związane z budową mają zakończyć się w 2024 roku.

Jako że obecny system ciepłowniczy we Wrocławiu bazuje wyłącznie na spalaniu węgla, miasto dąży do jego dekarbonizacji. Ważnym elementem tych zmian jest właśnie odzyskiwanie ciepła odpadowego, które może pochodzić z różnych źródeł, takich jak serwerownie, procesy produkcyjne czy, jak w przypadku Wrompy, ścieki.

Po uruchomieniu w 2024 roku, Wrompa stanie się kluczowym składnikiem nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu, zapewniającym do 5% rocznego zapotrzebowania na ciepło sieciowe dla mieszkańców miasta. Jak podkreśla Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum, Wrompa to inwestycja związana z budową pompy ciepła o mocy 12,5 MW, co jest wartością tysiąc razy większą niż typowa domowa pompa ciepła. Dzięki temu możliwe będzie wykorzystanie ścieków komunalnych i deszczowych do produkcji ekologicznego ciepła.

Dzikuć dodaje, że Wrompa to pierwszy krok na drodze do porzucenia paliw kopalnych jako źródła ciepła dla mieszkańców Wrocławia. Przy użyciu pompy ciepła, zasilanej energią elektryczną z odnawialnych źródeł, możliwe będzie zredukowanie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla aż o 364 tysiące GJ rocznie. To oznacza także uniknięcie emisji prawie 35 tysięcy ton CO2 oraz innych szkodliwych substancji jak SO2, NOx i pyły.

Zdaniem Wiktora Ziomka, prezesa Zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu, takie przedsięwzięcia są kluczowe dla przyszłości środowiska. Stosowane w oczyszczalni ścieków na Janówku podejście do gospodarki obiegu zamkniętego pozwala na 100% samowystarczalność w zakresie energii cieplnej i około 60% samowystarczalność w zakresie energii elektrycznej. Ziomka podkreśla, że podobna filozofia zostanie zastosowana na terenie całego miasta, dzięki współpracy z Fortum.

Wrompa zostanie podłączona do systemu ciepłowniczego Fortum przy użyciu sieci o długości 1 kilometra i średnicy 0,5 metra. Cały projekt kosztować będzie w sumie około 100 milionów złotych. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego – 18 milionów złotych, a także z budżetu państwa – 3 miliony złotych. Inwestycja jest realizowana przez Fortum we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, a wykonawcą jest firma STRABAG.

Zakończenie budowy instalacji planowane jest na maj 2024 roku. Po oddaniu do użytku, Wrompa będzie zajmować przestrzeń o powierzchni 1202,23 metrów kwadratowych. Ukończenie konstrukcji stanu surowego ma nastąpić już w styczniu 2024 roku.