Równo o dziewiątej rano 3 maja, Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował o niepokojącym wzroście zagrożenia pożarowego w polskich lasach. Dostarczona mapa, aktualna na moment publikacji, ukazywała większość obszarów leśnych kraju w stanie średniego zagrożenia. Ostrzeżenie to ma na celu przypomnieć społeczeństwu o tym, jak ważne jest stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w lasach, szczególnie gdy ryzyko powstania pożaru jest tak wysokie. Dodatkowo, prognozy pogody wskazują na potencjalne pogorszenie sytuacji.
Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji z 1 maja. Tego dnia, również o godzinie dziewiątej rano, Instytut udostępnił podobne dane. Pokazywały one analogiczny stan rzeczy – dla niemal całej Polski zagrożenie pożarowe oceniano jako średnie. Jednakże już po kilku godzinach, o 13:00, sytuacja dramatycznie się zmieniła. O ile wybrane tereny górskie i pojezierza utrzymały dotychczasowy stopień zagrożenia, reszta kraju znalazła się w obszarze oznaczonym alarmującą czerwienią.
Instytut Badawczy Leśnictwa w swoim komunikacie przestrzegał: „Jeśli pogoda się utrzyma, do końca tygodnia zagrożenie to będzie rosnąć”. Jak się okazuje, od tamtej środy opady nie wystąpiły.
Na stronach internetowych poszczególnych leśnictw znajdziemy mapki z aktualnym stanem zagrożenia pożarowego. Z danych z 3 maja wynika, że o godzinie 9.00 sytuacja była najbardziej krytyczna w rejonach wokół Częstochowy, Ostrołęki oraz na południe od Słupska. W pozostałych częściach kraju ryzyko utrzymane było na poziomie średnim.
Ważne jest, aby każda osoba udająca się do lasu znała podstawowe zasady bezpieczeństwa. Przed wyjściem sprawdźmy bieżący stan zagrożenia pożarowego. Jeżeli jest on wysoki (3 stopień, czerwony), nie wolno rozpalać ognisk nawet na specjalnie do tego przeznaczonych miejscach. Jedynie biwakowanie jest dozwolone na wyznaczonych terenach. Pamiętajmy jednak, że niedopałki papierosów mogą być przyczyną pożaru – nie palmy w lesie. Dojazd do jeziora najlepiej zrealizować pieszo lub rowerem, a samochód zostawić na parkingach. Dbajmy również, aby nie blokować dróg – pojazdy służb ratowniczych są często większe niż osobowe. Wszystkie śmieci, zwłaszcza szkło, zawsze zabierajmy ze sobą. Jeśli zauważymy pożar, natychmiast dzwońmy pod numer 998 lub 112.
Po zgłoszeniu się dyżurnego istotne jest podanie swojego imienia i nazwiska oraz jak najbardziej precyzyjnej lokalizacji miejsca, gdzie doszło do pożaru. Jeśli to możliwe, podajmy także pozycję GPS. Opiszmy co dokładnie pali się – czy to ściółka, czy też ogień objął już wierzchołki drzew; czy to las iglasty czy liściasty; jaka jest wysokość drzew; jak duża powierzchnia jest objęta ogniem. Ważne jest również zwrócenie uwagi, czy ogień zagraża ludziom, zwierzętom gospodarskim czy budynkom. Warto poczekać na potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia – operator może jeszcze poprosić nas o dodatkowe informacje.