Łańcut to niewielka miejscowość znajdująca się w pobliżu Rzeszowa w województwie podkarpackim, około pięciu minut jazdy pociągiem ze stolicy regionu. Najciekawszym punktem miasta jest tamtejszy zamek wchodzący w skład kompleksu parkowo-ogrodowego.

Poza zwiedzaniem wiekowych, bardzo dobrze zachowanych komnat, tuż przy gmachu obejrzeć można ogromną wystawę powozów wykorzystywanych przez ludzi z wyższych sfer do codziennych przejażdżek. Kolekcja powstała dzięki inwestycjom członków zamożnej rodziny Potockich.

Odpowiednio zakonserwowane pojazdy do istna gratka dla miłośników historii rozwoju transportu, a przy tym wpadną one w oko prawdziwym estetom, którzy docenią kunszt ich wykonania. Również misternie rzeźbione meble i dekorowane z przepychem przedmioty codziennego użytku stanowią pomnik wystawiony śmietance arystokracji z dawnych lat.

Co znajdziemy w łańcuckim zamku?

Jednym z ciekawszych elementów całej wystawy, jaką oferuje Zamek w Łańcucie, jest wewnętrzna ściana obejmująca wejście do wspomnianej powozowni. Ogromną jej przestrzeń zapełniają trofea łowieckie przywiezione przez właścicieli przybytku z licznych wypraw.

Na samym szczycie konstrukcji dostrzec można idealnie wykrojoną skórę tygrysa, która zdecydowanie pobudza wyobraźnie, obrazując, z jak wielkim kotem mamy do czynienia. Z kolei na entuzjastów florystyki czeka unikalna Storczykarnia, gdzie wciąż hodowane są zjawiskowe i egzotyczne rośliny. Obiekt podzielony jest na kilka pomniejszych stref, a przy tym posiada kawiarnię otwartą dla zwiedzających. Swój pobyt w tym miejscu warto wydłużyć, spacerując malowniczymi alejkami lokalnego parku. Specjalnie wyznaczone dróżki nadają się idealnie do powolnych przechadzek połączonych z podziwianiem okolicznych krajobrazów.

Jeżeli mowa o dziejach regionu i miasta, to w zamku znaleźć można wystawę poświęconą miejscowej kulturze oraz wyjątkowej sztuce cerkiewnej, która ze względu na położenie geograficzne, rozwijała się tu całkiem prężnie. W zbiorach znajduje się między innymi ponad tysiąc ikon stworzonych przez artystów z różnych stron świata pomiędzy XV a XX stuleciem. Wiele z nich zostało odratowanych ze zburzonych cerkwi, które ucierpiały w wyniku najazdów oraz pożarów.