Sytuacja ekologiczna w Łanach niedaleko Wrocławia oraz zbiorniku Czernica jest monitorowana z uwagi na potwierdzone występowanie tzw. złotych alg. Badania przeprowadzone 20 maja wykazały obecność tych toksycznych drobnoustrojów, co skutkowało ogłoszeniem pierwszego stopnia zagrożenia na trzystopniowej skali. Informacje na ten temat zostały upublicznione 21 maja na rządowej stronie internetowej poświęconej monitorowaniu stanu Odry.
Badania wykazały, że w Łanach ilość złotej algi (Prymnesium parvum) wynosiła 28,5 miliona sztuk na litr wody, natomiast w zbiorniku Czernica stwierdzono prawie 20 milionów na litr. Ministerialny Zespół Zarządzania Kryzysowego jeszcze kilka dni wcześniej wydał komunikat dotyczący tej sytuacji, wtedy właśnie ogłaszając pierwszy stopień zagrożenia dla obszaru Łan.
Z informacji resortu klimatu i środowiska wynika, że zagrożenie spowodowane przez toksyczne zakwity „złotej algi” będzie nadal utrzymywać się. W okresie wiosenno-letnim przewiduje się lokalne śnięcie ryb na obszarach zasiedlonych przez tę inwazyjną formę glonów. Szczególnie alarmujące jest to, że warunki pogodowe i hydrologiczne są o około miesiąc wcześniejsze niż typowe dla tej pory roku.
Zespół Zarządzania Kryzysowego wydał również zalecenia dotyczące ograniczenia możliwości przedostawania się złotej algi z Kanału Gliwickiego do Odry. Oznacza to konieczność minimalizacji śluzowania na Kanale Gliwickim przez Wody Polskie oraz kontynuowanie odpowiedniego sterowania przepływami wody.
Sytuację na Odrze kontrolują służby wojewody i pracownicy Wód Polskich. Rzeka jest również monitorowana przez wrocławską straż miejską, która współpracuje z lokalnymi wędkarzami.
W mieście podjęto kroki w celu napowietrzenia fosy miejskiej, gdzie również potwierdzono wystąpienie algi. Dodatkowo fosę zaopatrzono w trzy kolejne aeratory. Marek Szempliński, rzecznik Zarządu Zieleni Miejskiej, podkreśla, że sytuacja jest monitorowana i gotowa do podjęcia ewentualnych działań zalecanych przez służby państwowe, które mają najwięcej kompetencji w tej sprawie.
Pomimo obecności substancji toksycznych w Odrze, jakość wody dostarczanej przez MPWiK Wrocław do kranów mieszkańców miasta pozostaje bezpieczna. Woda pobierana jest z Oławy i Nysy Kłodzkiej, nie z Odry. Przechodzi ona przez dziesięć różnych procesów oczyszczania przed dostarczeniem do domów, a jej bezpieczeństwo potwierdza również Sanepid.