W bieżącym roku na ulicach Wrocławia pojawi się blisko 500 nowoczesnych latarni ulicznych. Odbył się niedawno przetarg na zastąpienie starych opraw oświetleniowych przez technologie LED z systemem sterowania. Docelowo, plan zakłada wymianę aż około 4000 takich punktów oświetlenia. Czy jednak dzięki tej zmianie ulice będą lepiej doświetlone, a piesi stają się bardziej widoczni?

Wrocławskie ulice są oświetlane przez około 48 tysięcy latarni, z których 36 procent należy do gminy Wrocław. Reszta jest własnością firmy Tauron Nowe Technologie. Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta niedawno zakończył przetarg na modernizację starych lamp sodowych na nowe, wykorzystujące technologię LED.

Lampy sodowe to już przestarzała technologia. Ich żywotność zależy od sodu, który z czasem się wyczerpuje. Sód, jako pierwiastek wysoce reaktywny, w połączeniu z tlenkiem glinu powoduje niestabilność lampy łukowej. Lampy sodowe pracują przy niskim napięciu, ale kiedy się nagrzewają, zużywają więcej energii.

Na przestrzeni ostatnich lat nowe latarnie uliczne we Wrocławiu instalowane są w technologii LED. Możemy je spotkać na nowych fragmentach chodników czy ścieżek rowerowych, jak i przy punktowym doświetlaniu, np. przejść dla pieszych. Lampy LED są tańsze w utrzymaniu, wydajniejsze i zużywają mniej prądu. Najważniejsze jest to, że znacznie lepiej oświetlają jezdnię. Pomimo tak wielu zalet, w wielu miejscach nadal używa się przestarzałych lamp sodowych.

Zmiany oświetlenia dokonuje również Tauron NT, który przez ostatnie lata sukcesywnie wymieniał najstarsze oprawy rtęciowe na sodowe, a część lamp sodowych zastępował już lampami LED.

ZDiUM rozstrzygnął przetarg i podpisał umowę na dostawę 469 lamp LED z systemem sterowania. Koszt pierwszych prac wyniesie 691 tys. zł. Zamówione oprawy LED zastąpią stare lampy sodowe na takich ulicach jak Eugeniusza Kwiatkowskiego, Krzycka, Karmelkowa, Waligórskiego, rondo WOŚP, Karkonoska, Czekoladowa, pętla Krzyki, Powstańców Śląskich, Giełdowa, Francuska, Wyścigowa, Przyjaźni i Ogórkowa. ZDiUM zapowiada kolejny przetarg na dostawę 537 opraw LED. Cały program ma zakończyć się w 2029 roku.

Wielokrotnie na internetowych forach mieszkańcy Wrocławia informują o problemach z oświetleniem drogowym czy nawet całkowitym braku latarni, co stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa zarówno kierowców jak i pieszych.